Moringa – zastosowanie i efekty działania cudownego drzewa

Uniwersalną roślinę moringa o wielorakim zastosowaniu można polecić każdemu, kto chce pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na liczne niezbędne witaminy, substancje mineralne i pierwiastki ziem rzadkich bez potrzeby zażywania syntetycznie produkowanych suplementów diety.

Siła zdrowia skrywa się w liściach. 

Moringa to jak na razie roślina o największej znanej zawartości substancji odżywczych. Duża ilość cennych i istotnych dla życia substancji odżywczych w największym stężeniu znajduje się przede wszystkim w liściach lub w proszku z tych liści. Szczególnie należy wskazać na dużą zawartość aminokwasów, gdyż w liściach odkryto 18 z 20 znanych aminokwasów esencjonalnych. Organizm człowieka nie potrafi ich wyprodukować, przy tym odgrywają one ważną rolę w procesie transportu tlenu w organizmie, wspomagając zdolność do koncentracji i wiele innych ważnych funkcji mózgu.

W Morindze stwierdzono też wysoką koncentrację przeciwutleniaczy. Są one niezbędne do prawidłowej pracy organizmu, ponieważ chronią nas przed wolnymi rodnikami, które są częstą przyczyną chorób. Wartości parametrów ORAC („oxygen radical absorbance capacity“), za pomocą których porównuje się stopień pochłaniania wolnych rodników są dla moringi znacząco wyższe niż dla innych roślin. Dowodzi to nadzwyczajnych właściwości antyoksydacyjnych tej rośliny.

Interesującym, niedawnym odkryciem jest odkrycie obecności zeatyny. Zaskakujące było to, że liście moringi zawierają nawet 1000 razy więcej zeatyny niż inne rośliny. Zeatyna to właściwie hormon wzrostu, który odpowiada za szybki wzrost moringi, a który jest w niej obecny w dużej ilości. W organizmie ludzkim zeatyna pełni rolę nośnika chemicznego, który powoduje, że wszystkie istotne życiodajne substancje zawarte w morindze mogą być w ciele absorbowane i wykorzystane. Kolejna korzyść: zeatyna blokuje usuwanie chlorofilu z liści. Dzięki temu proteiny i substancje życiodajne znajdujące się w liściach moringi degradują się zdecydowanie wolniej, co jest istotne w procesie dalszego przetwarzania liści na proszek, gdyż dzięki temu są one w nich dłużej zawarte. 

 

Przegląd najważniejszych składników i ich funkcji:

  • Aminokwasy esencjonalne: chronią przed wolnymi rodnikami 
  • Witamina A: istotna dla zachowania dobrego wzroku 
  • Witamina C: do wzmocnienia systemu immunologicznego 
  • Wapń: niezbędny dla zachowania zdrowych zębów i kości 
  • Magnez: stymuluje układ krwionośny  
  • Potas: dba o prawidłowy metabolizm 
  • Żelazo: istotne do zaopatrywania komórek w tlen 
  • Cynk: ma właściwości przeciwzapalne 
  • Kwasy tłuszczowe omega-3: niezbędne do poprawnego działania mózgu 
  • Zeatyna: ważny nośnik chemiczny transportujący wszystkie wspomniane powyżej substancje tam, gdzie mają oddziaływać 

 

Liście moringi, podobnie jak właściwie wszystkie pozostałe części drzewa, można wykorzystać na różne sposoby. W krajach, gdzie są uprawiane konsumuje się w większości jako surowe, gotowane, duszone lub smażone. Przygotowywana jest też z nich herbata, którą pije się tradycyjnie dla prewencji przed chorobami i w celu poprawy kondycji zdrowotnej, jak również do użytku wewnętrznego, np. w razie problemów dermatologicznych. W naszym klimacie niezwykle istotną rolę odgrywa przede wszystkim proszek z liści moringi. Otóż w wyniku suszenia i zmielenia stają się stabilne bez utraty swoich właściwości i można je dystrybuować bezpośrednio do naszych domów. Dla przykładu życiodajne substancje z tego cudownego drzewa z Dalekiego Wschodu w formie kapsułek dostarcza nam extra dzienną dawkę wszystkich wspomnianych substancji odżywczych i życiodajnych. 

 

Komu przede wszystkim zaleca się moringę?

Uniwersalną roślinę moringa o wielorakim zastosowaniu można polecić każdemu, kto chce pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na liczne niezbędne witaminy, substancje mineralne i pierwiastki ziem rzadkich bez potrzeby zażywania syntetycznie produkowanych suplementów diety. W lecznictwie ajurwedy moringa jest od setek lat cenionym, cudownym, uniwersalnym środkiem na rożnego typu typowe niedomagania. Konsumując liście lub proszek z liści moringi możemy sobie pomóc w razie niedożywienia czy anemii, bólów głowy, wahań ciśnienia krwi, skłonności do zapaleń i infekcji skórnych, biegunce lub gorączce. Przy tym są pewne grupy ludzi, którym szczególnie zaleca się konsumpcję rośliny nawet wtedy, gdy nie mają żadnych dolegliwości.  

 

Kobiety w ciąży i karmiące 

Proszek z liści moringi albo konsumowane jako suplement diety w okresie ciąży liście mogą wspomagać zdrowy rozwój płodu i pozytywnie wpływać na wytwarzanie mleka u kobiet. Dziecko może z organizmu matki a później również z jej mleka przyjmować wiele ważnych witamin i substancji mineralnych. Szczególnie trzeba w tym miejscu wspomnieć o zawartych w roślinie aminokwasach - argininie i histydynie, których organizm dziecka nie wytwarza w fazie wzrostu w wystarczającej ilości, a które są niezbędne do jego zdrowego rozwoju. 

 

Dzieci

Konsumpcja moringi przynosi korzyści nie tylko niemowlętom, lecz także dzieciom starszym, ponieważ wiele zawartych w niej substancji odżywczych i wzrostowych ma pozytywny wpływ na ich rozwój, przede wszystkim na budowę komórek mózgowych i nerwowych. Oprócz tego duża ilość witaminy C wzmacnia system immunologiczny dzieci. 

 

Sportowcy 

Aktywni sportowcy lub osoby, które są narażone na działanie wielkiego stresu w związku z wykonywaną pracą, powinni w szczególności dbać o zrównoważoną dietę, ponieważ ich organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze i życiodajne. moringa może im pomóc w zapewnieniu przyswajania wszystkich witamin esencjonalnych, substancji mineralnych i białek w odpowiedniej formie, zachowując w ten sposób pożądaną wydajność swojego organizmu.  Można to osiągnąć dzięki dużej ilości żelaza oraz witaminy A i C w morindze, które odpowiadają za nieprzerwane dostarczanie tlenu do krwi i stabilizowanie układu krwionośnego. Oprócz tego większa ilość aminokwasów i duża zawartość wapnia wpływają pozytywnie na przyrost masy mięśni. Przeciwutleniacze dają dodatkową ochronę tkance komórkowej w związku ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. 

 

Seniorzy

Konsumpcje moringi zaleca się osobom w starszym wieku w celu zachowania jak najdłużej dobrego stanu zdrowia i witalności. Zrównoważoną dietą wzbogaconą o substancje odżywcze można zapobiec wielu problemom związanym ze starszym wiekiem. Liście moringi są więc optymalnym źródłem wszystkich niezbędnych substancji dla organizmu seniora. 

 

Wegani

Moringa jest ważna również dla wegetarianów, przede wszystkim dla weganów, gdyż osoby te cierpią często na skutki braku niektórych ważnych substancji. Wielu z nich zadaje pytanie, jak można pokryć zapotrzebowanie organizmu w białka, wapń i żelazo, nie spożywając przy tym środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Substancje zawarte w liściach mogą ten problem rozwiązać, gdyż zawierają więcej protein niż jajka lub jogurt, zdecydowanie więcej żelaza niż szpinak; przekraczając przy tym kilkakrotnie ilość wapnia zawartego w mleku.